Κυριακή 12 Νοεμβρίου 2017

Τερμάτισε στο Καλλιμάρμαρο ο Βασίλης Ρούμπος στον 35ο Μαραθώνιο της Αθήνας

Τερμάτισε στο Καλλιμάρμαρο Στάδιο ο Μαντουδιώτης Βασίλης Ρούμπος στον 35ο Αυθεντικό Μαραθώνιο της Αθήνας
που ηταν υπόθεση… Κενυατών με τον Σάμουελ Καλαλέι να κόβει πρώτος το νήμα στον τερματισμό Ο Κενυάτης δρομέας είναι ο μεγάλος νικητής της μαραθώνιας διαδρομής,

καθώς κάλυψε την απόσταση των 42.195 μέτρων από τον Μαραθώνα μέχρι το Παναθηναϊκό Στάδιο σε χρόνο 02:12:17. Δεύτερος τερμάτισε ο συμπατριώτης του Λούκα Ρότιτς με χρόνο 02:14:18 και τρίτος ο επίσης Κενυάτης Γιέγκο Κίπτο με χρόνο 02:16:08. Μάλιστα, από την αφρικανική χώρα ήταν και οι επόμενοι δύο δρομείς, μια και 4ος μπήκε στο Καλλιμάρμαρο ο Τζον Κομέν με χρόνο 02:16:26 και 5ος ο Έβανς Μπίβοτ με 02:16:36.
Πρωταθλητής Ελλάδας ο Γκελαούζος

Ο πρωταθλητής του Παναθηναϊκού ήταν ο πρώτος Έλληνας που τερμάτισε την κλασική διαδρομή του Μαραθωνίου της Αθήνας, τερματίζοντας στην 8η θέση, με χρόνο 02:27:21, με τον Χριστόφορο Μερούση του Φιλοπρόοδου Βροντάδων να τον… ακολουθεί με χρόνο 02:28:19 στην 9η θέση και τρίτος Έλληνας ο Γιώργος Καραΐσκος με 02:28:56.

Παράλληλα, η Ράνια Ρεμπούλη αναδείχθηκε για τρίτη διαδοχική χρονιά πρωταθλήτρια Ελλάδας, καθώς τερμάτισε σε 2:49.05, μπροστά από τις Γλυκερία Τζιατζά (2:51.13) και Φωτεινή Δαγκλή Παγκότο (2:53.57).